انواع بارکد خوان و نوع عملکرد آنها (نوری و لیزری)

بارکد خوان

بارکد خوان یک وسیله الکتریکی بسیار پرکاربرد در فروشگاه ها است. این دستگاه بارکد روی محصول را اسکن و سپس اطلاعات دقیق کالا را در سیستم نمایش می دهد. این دستگاه از منبع نورانی، لنز، کاندکتور عکس و رمز گشا تشکیل شده است.

به جرات می توان گفت استفاده از این دستگاه در فروشگاه ها یک نیاز اساسی به شمار می آید. زیرا استفاده از این دستگاه سبب بهبود کسب و کار، دقت، سرعت عمل می شود. در گذشته صندوق داران مجبور بودند اطلاعات و سریال نامبر اجناس را به صورت دستی وارد سیستم کنند.

این امر سبب خستگی فراوان و اتلاف وقت کاربران می شود. از طرفی احتمال خطای انسانی را افزایش می دهد. با ظهور فناوری، بارکد اطلاعات کالا به صورت بسیار دقیق کد گذاری شد. بنابراین کاربران قادر خواهند بود در مدت زمان کوتاه صحت کالا را شناسایی کنند. بهتر است بدانید تنها با بارکد خوان می توانید در یک چشم بر هم زدن بارکد کالا را با دقت بالا شناسایی کنید.

انواع بارکد خوان و نوع عملکرد آنها (نوری و لیزری)

استفاده از این دستگاه در محیط های مختلف کاربرد دارد. بنابراین در انواع مدل های این دستگاه تنوع زیادی مشاهده خواهید کرد. رایج ترین مدل های این دستگاه لیزری و نوری است. در نوع لیزری با تاباندن نور قوی بر سطح بارکد می توان بارکد را خواند.

این نوع از بارکد خوان قادر است در فاصله دور حدود 4 تا 5 متر بارکد را شناسایی کند. اما در مقابل این نوع از دستگاه قادر به شناسایی بارکدهای دو بعدی، بارکدهای بد چاپ شده، بارکد محیط های پرنور و یا بارکدهای موجود بر روی صفحه نمایشگر نمی باشد.

بارکد خوان های نوری جزء تکنولوژی مدرن و پیشرفته این نوع از دستگاه ها محسوب می شوند. با این نوع از دستگاه می توانید انواع بارکد های مخدوش، روی صفحه نمایش، محیط های پرنور، بارکدهای دو بعدی را شناسایی کنید. شاید بد نباشد بدانید که طول عمر این نوع از دستگاه از مدل لیزری بیشتر است. همچنین قیمت مدل نوری نسبت به مدل لیزری گران تر می باشد. بنابراین براساس نیاز و بودجه ایی که دارید می توانید یکی از انواع این دستگاه را انتخاب و خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *