انواع پرینتر و تفاوت نوع عملکرد آنها

انواع پرینتر و تفاوت نوع عملکرد انها

پرینترها یکی از پرکاربردترین وسایلی هستند که در تمامی ادره ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما این وسایل پرکاربرد دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند. پیش از هر چیز خالی از لطف نیست که بدانیم در فارسی گاهی لغت چاپگر به جای پرینتر به کار می رود.

انواع پرینتر ها

انواع پرینترها را معمولا بر دو اساس دسته بندی می کنند. نوع اول بر اساس رنگ به کار رفته در پرینتر و نوع دوم بر اساس کارکرد پرینتر دسته بندی انجام می شود. از آنجایی که تفکیک پرینترها بر اساس رنگ کاربردی تر است، این موضوع را بررسی می کنیم.

پرینتر جوهر افشان

پرینتر جوهرافشان همان طور که از نام آن پیداست، برای چاپ از پرتاب رنگ بر روی صفحه کاغذ بهره می برد. این پرینتر ها بر اساس کارکرد معمولا در دو حالت تک رنگ (مشکی) و چهار رنگ (زرد، قرمز، آبی و مشکی) مورد استفاده قرار می گیرند. از جهت سرعت به پرینترهای لیزری نمی رسند، اما به معنای کند بودن این دستگاه ها نیست. از جهت کیفیت چاپ نیز نتایج خیره کننده ای دارند.

پرینتر لیزری

در این پرینترها از تونر به جای جوهر برای چاپ استفاده می شود. به نسبت چاپگرهای جوهر افشان سرعت بالاتری در زمان چاپ دارند. این محصولات هم معمولا در دو نوع تک رنگ و چهار رنگ طراحی و تولید می شوند. سرعت چاپ در این نوع چاپگر از انواع دیگر بیشتر بوده و کیفیت چاپ آن نیز با وضوح بالا خواهد بود.

پرینتر سوزنی

این پرینترها در گذشته بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت. در این محصولات چاپ بخش ها به صورت ماتریسی از سوراخ هایی که توسط سوزن های آن ایجاد می شود کار چاپ را انجام می دهند. بسیار کندتر از دو مدل دیگر بوده و پر سر و صدا هستند.

انواع پرینترهای جوهر افشان و لیزری

پرینتر های جوهر افشان و لیزری را معمولا در انواع تک کاره و چند کاره می سازند. در نوع تک کاره تنها عمل پرینت توسط دستگاه انجام می شود. اما در انواع چند کاری، کارهایی همچون اسکن، فکس و یا کپی را هم برای شما انجام می دهند. پرینترهای چند کاره یا چند منظوره از آنجایی که کارهای بسیار زیادی را در ابعاد بسیار کوچک تر نسبت به خرید چند دستگاه انجام می دهند، امروزه بیشترین کاربرد را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *