دستگاه های صحافی

دستگاه های صحافی

دستگاه های صحافی با پیشرفت تکنولوژی پدیدار شدند و باعث تغییر و تحول بسیاری در صنعت چاپ هستند. صحافی، هنری دیرینه است که پیشینیان ما برای حفظ و حراست از نسخ قدیمی و ارزشمند خود به آن رو می آوردند. افرادی که در قدیم به صحافی مشغول بودند، افرادی بسیار هنرمند و چیره دستی را شامل می شدند که با توانایی خود به عمر کتب افزوده و جلا بخش زیبایی آن بودند. از دیر باز زیبایی کتاب ها تاثیر بسزایی برای جذب مخاطب داشته است و بدین منظور علاوه بر محتوای کتاب ها نگاه ویژه ای به ظاهر آنها شده است. با پیدایش دستگاه های صحافی، سرعت صحافی کتب افزایش یافته و به ساده ترین حالت ممکن بدل شده است.

انواع دستگاه های صحافی

انواع دستگاه صحافی با توجه به کاربرد، سرعت، مقدار ظرفیت و نوع خروجی آنها متفاوت است. انواع دستگاه صحافی در دو نوع اتوماتیک و دستی در بازار موجود می باشند که تفاوت عمده ی آنها در سهولت و سرعت کارکرد است.

انواع دستگاه صحافی به ترتیب زیر است:

صحافی حرارتی: صحافی حرارتی به وسیله چسب های خاص توسط دستگاه صحافی حرارتی انجام می پذیرد. این روش از صحافی به وسیله ی برق انجام می شود و سرعت به نسبت بالایی هم دارد.

صحافی سیمی: یکی از رایج ترین روش های صحافی، صحافی سیمی می باشد. در روش سیمی کردن، پس از اینکه عمل پانچ صورت می پذیرد، فنری یکپارچه از سوراخ های آن رد می کنند و انتها ی فنر سر و ته کتاب را می بندند.. جالب است که بدانید صحافی سیمی یکی از قدیمی ترین صحافی ها می باشد.

صحافی فنر زن: دستگاه صحافی فنر زن شباهت بسیار زیادی با صحافی سیمی دارند و به سه دسته فنر تک، فنر دوبل و فنر پلاستیکی تقسیم می شوند.
قیمت دستگاه های صحافی

قیمت دستگاه صحافی به نسبت نوع دستگاه و حجم کار متفاوت خواهد بود. یک دستگاه قیمت مناسب باید علاوه بر سرعت بالا، توانایی پانچ صفحات بیشتری را داشته باشد و قطعا مقدار حجم کاری آنها رابطه مستقیمی با قیمت آنها خواهد داشت. دستگاه های صحافی با توجه به مصارف مختلف آنها به ترتیب زیر می باشند

  • مصارف خانگی و اداری با حجم بسیار کم
  • دفاتر فنی و یا لوازم التحریری ها با حجمی به نسبت متوسط
  • دفاتر فنی با حجم کاری بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *