شارژ کارتریج و انواع آن

کارتریج

کارتریج پرینتر، یک وسیله جهت تامین جوهر یا رنگ پرینتر است. بعد از اینکه مدتی از کارکردن پرینتر بگذرد ممکن است پودر یا جوهر دستگاه تمام شود. در این لحظه شما می توانید دو کار را انجام دهید. شما می توانید این وسیله را کامل عوض یا آن را دوباره شارژ نمایید.

در صورتیکه این وسیله را با پودر یا جوهر پر کنید عمل شارژ را انجام داده اید. شاید بد نباشد بدانید که عمل شارژ نکات مخصوص به خود را دارد. در صورتی که این نکات را رعایت کنید کیفیت کار را افزایش خواهید داد. انجام شارژ به جای تعویض وسیله از مزیت های خاصی برخوردار است.

شارژ پرینتر علاوه بر کاهش هزینه ها مشکلات زیست محیطی را هم خواهد داشت. البته شرکت سازنده پرینتر توصیه می کند حتی الامکان از کارتریج های اصلی سازنده خود شرکت استفاده کنید. اما شارژ کردن وسیله در اکثر مواقع برای کاربران به صرفه تر است.

انواع کارتریج

کارتریج در انواع مختلفی اعم از اصل، سازگار یا عمومی، بازتولید، بازیافتی، دوباره پرشده در بازار موجود می باشد. البته بد نیست بدانید که در کشور ما یک تقسیم بندی دیگری به نام اصل و طرح وجود دارد.

اصل: این نوع وسیله توسط خود شرکت تولید کننده ساخته می شود. در ساخت این وسیله از قطعات نو و بازیافتی استفاده می شود.
لازم به ذکر است که کارتریج های سازگار، بازتولید، بازیافتی و دوباره شده جزء طرح محسوب می شوند.

سازگار: این نوع وسیله توسط شرکت سازنده ساخته نشده است ولی می توان از آن در دستگاه استفاده کرد.

بازتولید: این نوع بازسازی شده می باشد.

بازیافت: این نوع با استفاده مجدد از برخی قطعات و مواد محصولات ساخته شده است. به عبارت دیگر این نوع از وسیله حاصل قطعات و مواد بدست آمده از محصولات دست دوم می باشد.

دوباره پر شده: در این نوع وسیله فرآیند نوسازی صورت گرفته است. در واقع فرآیند نوسازی شامل دسترسی به تونر یا مخزن آن و پر کردن آن با مواد جدید می باشد. دسترسی به معنای سوراخ یا باز کردن بخشی از وسیله است.

ذکر این موضوع خارج از لطف نیست که کارتریج ها برای دو نوع پرینتر لیزری و جوهر افشان قابل استفاده هستند. به همین دلیل این نوع وسیله به دو نوع لیزری و جوهر افشان تقسیم می شوند. نوع لیزری پودر با ذرات بسیار فشرده می باشد که خاصیت مغناطیسی دارد اما ماده نوع جوهری مایع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *